| FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Grupy | Rejestracja | Zaloguj |
Informacja systemowa
Z dniem 30 wrze¶nia 2018 roku serwisy wxv.pl/czo.pl/grupy-dyskusyjne.pl kończ± swoj± działalno¶ć ¶wiadczenia usług darmowego hostingu forów.
Więcej informacji: https://ees.pl/viewtopic.php?p=16936#16936


Poprzedni temat «» Następny temat
tom 32_JESIEŃ
Autor Wiadomość
Joanna Maria 
Mistrzyni


Wiek: 47
Dołączyła: 09 Sie 2012
Posty: 2702
Skąd: Zawadzkie(opolskie)
Wysłany: 2013-04-12, 18:39   tom 32_JESIEŃ

LEKKIE STRESZCZENIE, KTO NIE CZYTAŁ SAGI NIE CZYTAĆ.

[ Dodano: 2013-04-15, 22:13 ]
Czego chcesz pyta Elise, Asle mówi,że ma naprawić krzywdę , jaką zrobiła jego rodzinie.
Ma wysłać list do gazet i przeprosić.
Elise mówi mu, że chyba zapomniał,jak zwabił ją podstępnie i chciał zhańbić.Mówi , że prosto od iego poszła do adwokata Wang Olafsena, powiedziała, że on obiecał ją bronić w sądzie jakby doszło do sprawy….
On kpi, że ma bogatą wyobraźnię, Elise mówi,że ma mu podziękować za miły dzięń i rejs statkiem. Asle pobladł. Jeszcze pokrzyczął na odchodnym i poszedł.
Elise wraca do domu, nagle spotyka pijanego chłopaka, on mówi, że to już 7 lat jak Lort Anders siedzi przez nią, pyta czy wie, co się stanie, jak wyjdzie?
Elise mówi, że nie przez nią siedzi ale przez własne czyny.Nagle zobaczyła młodą dziewczynę, która płakała, ku własnemu zdziwieniu była to Jenny. Płacze, bo nikt się nie chce z nią przyjaźnić w szkole, bo jest z biedoty, że wyśmiewają się z jej ubrań. Mówi,że jej brat pije i włóczy się po ulicach.
Elise wzięła ją do domu i spędziły miłe popołudnie, dziewczynka zapomniała o troskach.
Miesiączka nie nadchodzi, Elise domyśla się że jest w ciąży.
W gazecie ukazuje się artykuł PISARKA ZAMIESZANA W SKANDALIZUJĄCĄ SPRAWĘ. W gazecie piszą, że pewna pisarka opisujące życie robotników i biedoty będzie oskarżona o zniesławienie kolegi po fachu, bo mu zazdrościła sławy.
Domyślają się kto stoi za tym artykułem. Żona mówi Johanowi, że Asle ją zaczepił i groził na ulicy Johan się wścieka, chce by Elise odpowiedziała na ten artykuł. Ale Elise mówi,że przecież jej nazwisko nie jest wymienione. Pisze kolejną książkę o rodzicach rozwodzących się i walczących o prawo do opieki nad dzieckiem. W czasie pisania zagapiła się, już późno a Dagny nie ma z małymi dziećmi. Wybiega, nagle na szczycie wzgórza zobaczyła Dagny z dziećmi. Zaczyna padać. Dagny mówi, że byli u Pani Jonnsen.
Peder stracił pracę w sklepie, bo za bardzo wciskał ludziom towar, aż jedna klienta przyszła z awanturą. Elise mówi, że pani Braaten szuka pomocnika do sklepu.Peder dostaje te posadę.
Elise mówi Johanowi, o czym pisze, on przerażony, skąd u niej mysli o rozwodzie, a ona mówi,że myślała o ostatnich dniach z Emanuelem.
Nagle wpada przemoczony Krystian, z gazeta z napastliwym artykułem. Krystian mówi, że nie należy wciągać w to adwokata, bo on i już dużo zrobił dla nich.
Nagle pod dom przybywa automobil, wysiada z niego starszy pan i wchodzi do Elise, prosi o rozmowę , to tata Asle Diriksa.On jest smutny, mówi, że synowi pobyt za granicą niewiele pomógł, bo jest taki jaki jest. Mówi, że sprawy sądowej nie będzie, on już to załatwi.
Jhan podziwia żonę, że w ogóle chciała gadać z starym Diriksem. W łóżku Elise mówi o ciąży.
Idą do Wujka Krystiana i ciotki Urlikke, zobaczyć nowy dom, jest lekko stary, ale da się wytrzymać, po powitaniu wyj wyciąga podarki, które przywiózł z Ameryki, a których od razu nie dał, jest masę radości.
Dagny dostaje amerykańską sukienkę, zostawia ją u ELISE, by ojciec nie sprzedał na wódkę.
W gazecie jest artykuł w obronie Elise. Napisał go stary Diriks, potępia młodych beztroskich panów, myślących, że wszystko im się w życiu należy. Ona jest wzruszona.
PO artykułach sprzedaż książek Elise rośnie, stary Diriks mówi, że był w wydawnictwie.
Mówi, że przez syna jego żona jest w sanatorium i leczy nerwy.
Nagle Elise mówi, by na chwilę został z dziećmi, a ona wybiega do sklepu Magdy coś kupić, wpada Pani Jonsen, bo znowu jakiś mężczyzna u Elise, a ona pilnuje jej moralności.
Nadaje przy okazji staremu Diriksowi o wszystkim.
Didirks pyta Dagny co tu robi, a ona że pracuje, a on mówi, że zapewne za pieniążki kupuje sobie karmelki. Dziewczyna wyprowadza go z błędu, mówi, że ona utrzymuje rodzinę, bo by głodowali.
Diriks jest smutny, Elise mówi, że powinien się zająć dobroczynnością, mówi o Islandce, prowadzącej dom samotnej matki, on obiecuje pomóc pozyskać fundusze.
Do Ole Gabriela Pedersena przychodzi ktoś, Hilda słyszy tylko głosy, to pan Carlsen,po jego wyjściu, Majster woła żonę, pyta czy to prawda, że jeździła uprawiać nierząd z Christofferem, bo Karoline to widziała.Hilda w szoku, mówi, że to się nie powtórzy, Majster mówi, że go nei obchodzi czy się powtórzy, ale on nie może być z osobą, która zdradziła.
Każe jej się spakować, zostawić dzieci i wynosić się.
Tymczasem mały Hugo rozchorował się, najpierw myśleli ,że to gorączka, ale objawy wskazują na coś poważnego, przychodzi lekarz, mówi, że jego stan jest poważny.Dagny nadaje , że to suchoty i Elise ją karci. Każe iść jej do domu, bo skoro to tyfus, to może pozarażać rodzinę, Dagny martwi się , skąd zatem wezmą pieniądze, Elise każe jej się nająć do mycia podłóg.
Czuwa nad synem, nagle przychodzi zapłakana Hilda, mówi, że majster wyrzucił ją z domu, bo Carlsen opowiedział o jej romansie. Hilda mówi,że to chyba zemsta Karoline, bo ona romansowała z nim też i teraz jest w ciąży. Elise w szoku.
Prosi o wstawiennictwo i męża, siostra jej mówi, że ją ostrzegała.
Mówi, że Hugo jest chory bardzo i że ona jest w ciąży.
Johan zmartwiony choroba Hugo. Anna znów choruje, leży.
Lekarz mówi że to tyfus, tylko się modlić. Elise sprząta cały dom i pierze wszystkie ubrania. Suszy je bo nie mają innych na zmianę. Elise daje znać ojcu Dagny, ze nie ma przychodzić, bo u nich jest tyfus. On przerażony.
Z nerwów Elise ma poronienie. Hilda przyjeżdża, mówi,że Isac zachorował. Mąż pozwolił jej zostać.
Za parę dni Elise dostaje list od siostry, w którym ona pisze, że mąż i syn chorzy, a na dodatek mąż jej mówi,że ma oszczędzać, bo za dużo wydaje. Hilda fuka się.
Hugo Rigstad napisał, że przyjeżdża do Krystianii. Johan nie umie sprzedać rzeźb, trzeba szukać innej posady.
Signe komentuje że Hugo jedzie do Elise, mówi, że ma się nie zdziwić , jak wróci.
Hugo wściekły wyjeżdża.
W pociągu spotyka pewnego gadułę, aż mu działa na nerwy.
Elise się cieszy, że przyjechał Hugo. Opowiada ,że Siugne zaś jest w dworze, bo nie umie wytrzymać z rodzicami, że mają jej dość.
Hugo idzie do małego Hugo, jest zmartwiony.Niedługo przychodzi pani Jonsen, mówi, że był i niej stary Diriks.
Hugo przychodzi, mówi,że u Hildy tragedia, mały Isac zmarł. Elise rozpacza, ze zaraził się od Hildy ,przez nią.Majster zaś miał atak serca. Elise z nim rozmawia i o postępowaniu Hildy wbec niego ( zdradzie) i o wszystkim, że Hilda jest wiecznie niezadowolona, że nie wiadomo czego chce. Siostra błaga ją by nie mówiła , że ona chusteczką wytarła usta Hugo a potem Isaca, ze go zaraziła…
Pogrzeb Isaca strasznie smutny, biała trumienka.Rozpacz Hildy, wszyscy smutni.
Anna i Torkild też rozpaczają.
Hugo wraca pociągiem, w pociągu spotyka ojca Signe. Znowu mu chrzani, że Sebastian jest dziedzicem, a Hugo mówi, ze mały Hugo jest dziedzicem i nie ma gadki. Tamten nadaje na Elise, że to Cyganka z pochodzenia. Hugo mówi,że kilkakrotnie usiłował się pozbyć Signe, ale ona jak pijawka.Jej ojciec kiwa głową ze zrozumieniem.
Andreas przyjeżdża dorożką , jest przybity, mwói, że niewiele mógł zrobić.
Hugo wchodzi do domu. Wszystkie cenne meble , które ma po prodkach zostały sprzedane przez Signe, a pieniądze zagarnięte.
Marie się pogorszyło przez Suwne, leży w łóżku.
Johan szuka pracy , bezskutecznie. Elise idzie do wydawnictwa zapytać do z ksiązką Julia, a przy okazji idzie postarać się o posadę dla Johana, tak oczarowała pracodawcę, że każe mężowi przyjść na drugo dzień.
Johan w szoku, bo wcale nie liczył na taką posadę.
Elise na ulicy spotyka starego Diriksa, on szczęśliwy, mówi, ze pomaga Islandce w tym domu samotnej matki, zorganizował fundusze, sam przekazał, część, zamiast Asle miałby przetrwonić, powiedział,że go wydziedziczy.
Nagle Dagny przylatuje ze szkoły, mówi, że jakiś młody pan utopił się w potoku. Był pijany.Elise idzie do sklepiku Magdy, słyszy że denat była to bogata osoba, miała futro i że wpadł do potoku koło domu Anny .Elise poszła do Anny wypytać, czy nie wie czegoś o denacie.Anna leży w zimnym pokoju, nie ma siły rozpalic, Elise pomaga.
Anna mówi, że nazywa się Diriks czy Didriks,, Elise sztywnieje. Czyżby to był Asle?
W domu dostaje list bez znaczka, od Carlsena. Pisze, że Hugo nie kazał mówić, ale pisze, co rozbiła Signe, że sprzedała wszystki meble zabytkowe, a kasę przywłaszczyła. Mówi na głos, że te sekutnicę należałoby udusić.
Wchodzi wujek Krystian. Elise wypłakuje się, nad choroba Anny, czynem Signe, wypadkiem Didriksa. Cały czas myśli,,że to był stary. Dagny mówi, ze miał butelkę i zataczał się.
Elise na nią krzyczy, ale Dagny mówi,że tak było.
Wuj mówi , ze przejdzie się na posterunek dowiedzieć się.
Wchodzi, mówi, że Elise jest w błędzie. Topielec do Asle Diriks.Był pijany jak bela.
Elise w szoku.
Idzie do Pani Jonsen ,prosi o pomoc przy Annie, bo jej choroba wróciła.
Elise idzie do starego Diriksa złożyć kondolencje.
Spotyka adwokata, n zaprasza na herbatę, ona mówi, gdzie była, stary adwokat mówi, że ona nie przestaje go zadziwiać.
Mówi, co zrobiła Signe Hugo, adwokat w szoku. Wraca do domu, nagle ktoś krzyczy że dom się pali, Elise leci bez tchu, dzieci same, a może to jej dom????
 
   Podziel się na:     
avonek 
Mistrzyni


Pomogła: 1 raz
Wiek: 32
Dołączyła: 18 Maj 2008
Posty: 2799
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2013-04-17, 20:11   

A ja nadal nie skończyłam sagi...no ale nie o tym tu miałam pisać :) Co sądzisz o Signe? Bo ja rzadko kiedy spotykam osoby (w powieściach), które tak mnie denerwują (mówiąc delikatnie). Nie bardo rozumiem postawy Hugo starszego, że też nie wyrzucił jej z domu, albo nie zamknął przed nią drzwi...
_________________
Żyj!- krzyknęła nadzieja...bez Ciebie nie potrafię - odparło cicho życie...
 
   Podziel się na:     
Joanna Maria 
Mistrzyni


Wiek: 47
Dołączyła: 09 Sie 2012
Posty: 2702
Skąd: Zawadzkie(opolskie)
Wysłany: 2013-04-18, 02:04   

Signe dostała co chciała, ale od losu, nie dla siebie. Była złośliwą idiotką, coś a la jedna z bohaterek z Trzech sióstr, sąsiadka:)-Alice.

nie powiem, co się stało, bo jeszcze nie miałam czasu się sprężyć , napisać streszczenia... Sagę już skończyłam...

Może jutro aby dwa tomy skrobnę.
Kochana, poprawiłaś w nagłówku tej sagi, że jest 39 tomów, jak prosiłam? Nie sprawdzałam, bo ledwo na oczy widzę...
 
   Podziel się na:     
avonek 
Mistrzyni


Pomogła: 1 raz
Wiek: 32
Dołączyła: 18 Maj 2008
Posty: 2799
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2013-04-18, 17:23   

poprawiłam, tzn skreśliłam w ogóle ilość tomów, bo z tego co kojarzę, to saga nie jest jeszcze skończona? W Norwegii chyba już jest ponad 50 tomów...
_________________
Żyj!- krzyknęła nadzieja...bez Ciebie nie potrafię - odparło cicho życie...
 
   Podziel się na:     
Joanna Maria 
Mistrzyni


Wiek: 47
Dołączyła: 09 Sie 2012
Posty: 2702
Skąd: Zawadzkie(opolskie)
Wysłany: 2013-04-19, 00:53   

dokładnie tak, kończy się bez rozstrzygnięcia wątku Krystiana i Sylvii.
Nic nie zdradzam.
 
   Podziel się na:     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
wxv.pl - załóż darmowe forum dyskusyjne całkowicie za darmobuldog angielski sprzedam | NAJWIĘKSZA hurtownia opakowań Piła | przewozy | odzież | wodomierze wrocław cena

Design by Forum Komputerowe - SITEMAP - recenzje mang
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,06 sekundy. Zapytań do SQL: 9