| FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Grupy | Rejestracja | Zaloguj |
Informacja systemowa
Z dniem 30 wrze¶nia 2018 roku serwisy wxv.pl/czo.pl/grupy-dyskusyjne.pl kończ± swoj± działalno¶ć ¶wiadczenia usług darmowego hostingu forów.
Więcej informacji: https://ees.pl/viewtopic.php?p=16936#16936


Poprzedni temat «» Następny temat
tom 34_CHMURY NA HORYZONCIE
Autor Wiadomość
Joanna Maria 
Mistrzyni


Wiek: 47
Dołączyła: 09 Sie 2012
Posty: 2702
Skąd: Zawadzkie(opolskie)
Wysłany: 2013-04-12, 18:40   tom 34_CHMURY NA HORYZONCIE

LEKKIE STRESZCZENIE, KTO NIE CZYTAŁ SAGI NIE CZYTAĆ.

[ Dodano: 2013-04-19, 21:50 ]
Krystiania 01.1913.
Elise stoi i patrzy przez okno, właśnie przeczytała w gazecie ,ze zatopiono statek GUSTAW.
Martwi się o Krystiana, bo nikt nie wie, gdzie on jest.
Johan ma sprzedać rzeźbę, ale zanim ją ktoś weźmie, Elise idzie ją zobaczyć. Po drodze spotykają starego Diriksa, on mówi, że jego żona zaczęła się udzielać towarzysko, że ma przyjaciółkę Signe Bergeseth. Elise nie wierzy, że to może być ona. Co za zbieżność.
Niedługo Elise dostaje zaproszenie na spotkanie u Pani Diriks. Chce z nią porozmawiać na temat jej syna.
Rozmawia z Johanem o tej wizycie, mówi, że coś nie chce iśc, że Signe zaś jej będzie dokuczać. Potem mąż jej mówi, że Signe jest zamożna, po ma pieniądze od rodziców.
Myśli, że może los ją uprzedzi i wcześniej urodzi i nie będzie musiała iść.
Elise wybiera się na spotkanie, mimo, że poród blisko.
Peder jest w domu Pana Hugo,przeżywa pierwszą miłość.
Elise jedzie na spotkanie automobilem, przeczuwa , że coś się stanie. Jaj jadą widzi że na ulicy kobieta idzie, zatacza się. Ona ją ropoznaje – to Julia, ale nie ma odwagi powiedzieć Diriksowi.On mówi, o tym, że włóczęgów należy zamykać, żeby ich nie było.Widzi adwokata z okna automobilu. Z rozmowy dowiaduje się ,że wnuczek Wang Olafsena ..zginął w wypadku, a adwokat cierpi.
Docierają, przedstawiają ją jako gościa honorowego pisarkę.
Jest tam Signe, mówi, że była jej szwagierką, jak poślubiła BRATA męża Elise, Ona wzburzona, że Signe tak kłamie.
W rozmowie Signe mówi, że Elise była zwykła robotnicą, chce ją zdyskredytować. Ogólnie Elise mówi i losach robotników, jak żyją, damy z towarzystwa są w szoku.
Signe mówi , że ona pisząc o tym, chce walczyć z niesprawiedliwością. Elise tak się wkurza, ze nagle czuje , że poród się zaczął. W końcu Signe mówi , że ostatnia książka jej jest o krewniaczce, Cygance, potem mówi, że ostatnia książka jest o gwałcie i tak w ogóle, ale Elise jej przerywa, mówi, że pisze o prawdziwych wydarzeniach i nie ma zamiaru tego
komentować. Mówi, ze nie rozumie po co ją zaproszono, a poza tym Signe urodziła nieślubne dziecko jej mężowi, a teraz wielce bryluje w towarzystwie.
Mówi, że w Ringstad był tylko jeden syn, i to był jej mąż, a Signe kłamie.I że nigdy nie była jego żoną.
Na odchodne mówi,że Signe mówi, że ona kłamie, to prostaczka i niewykształcona kobieta.
Poród zaczyna się na dobre. Stary Diriks woła służbę, by dzwonili po akuszerkę. Gdy ona się pojawiła, staryDiriks odsyła Elise do domu, w powozie prawie rodzi, z powód utyka zaspie. Woźnica krzyczy że wiezie rodzącą, ludzie szybko odśnieżają.
Poród jest nietypowy, Elise już to czuje, a akuszerka zaniepokojona. Potem zobaczyła tylko twarz Johana, i ciemność.Dziecko zmarło.
Nagle przyszedł list do Krystiana z Ameryki, a drugi też, Elise oba otwiera, bo chce wiedzieć co z Krystianem. W jednym Eleonore pisze, że mam nadzieję,że za kasę na pociąg dotarł już do Norwegii a potem statkiem, że za nim tęskni. Że w domu zła atmosfera.
W drugim liście Eleonore pisze, że rodzice wydali ją za maż.Że da mu znać, czy chłopiec czy dziewczynka.
Elise w szoku, zatem za pieniądze Krystian wcale nie wrócił, co z nim?

Peder pożycza od Hugo hulajnoge śnieżną, ale na rozstaju dróg spotyka 4 łobuzów, pytają po co jedzie, a on, że z wiadomością od Pana Ringstada do Marty, że musi jej powiedzieć, ze ją okłamał,że wcale nie jest na służbie u pana Hugo, bo to jego dziadek.
Tamci rechoczą i wyszydzają.Kopnęłi go i wsadzili w zaspę.
Peder dociera do Marty i mówi co miał powiedzieć, że Hugo to jego przyszywany dziadek.

Tym czasem Krystian wcale nie dostał kasy, wyrzucli go tak jak stał, pojechał dalej, by szukać pracy, a pieniądze miał jeszcze to co mu na drogę dał wuj Krystian. Ale one się wkrótce skończyły. Brał dorywcze prace, minęło 6 miesięcy.
Hugo i Jensine lecą, bo przyszedł list od Krystiana, jest na morzu. A więc nadal był w Ameryce jak go wyrzucili z domu bez grosza przy duszy, pisze o tym w liście.
Elise idzie do wujka i Urlikke, mówi, jak jego brat zostawił Krystiana na pastwę losu.
Wuj w szoku. Wybiera się na cmentarz, Elise idzie z nimi, odwiedzić grób Isaca i Pani Paulsen.
Dowiaduje się , ze majster chce sprzedać dom i wynając mieszkanie. Elise dopiero teraz zdaje sobie sprawę, że oni naprawdę mają kłopoty finansowe.
Nagle ktoś ją woła, to jedna z dam ze spotkania u Pani Diriks. Mówi, że wszystkie były zszokowane zachowaniem pani Signe, ale każda bała się odezwać. I że żadna z nich nie chce już mieć nic wspólnego z Signe. Szkoda jej pani Diriks, która tak się pomyliła w wyborze przyjaciółki. Elise mówi, że może ona za dużo powiedziała, może nie powinna w powieści opisywac domu państwa Diriks. Kobieta mówi, że dawno zorientowała jakim gagatkiem był Asle. Mówi, że i tak była z nim delikatna, bo tak właściwie, to powinna to zgłosić na policji.
Elise idzie do Hildy, ona jakoś nienaturalnie z nią rozmawia, a Elise mówi, że była na cmentarzu, na grobie Isaca. Hilda mówi, że majstra rano wzięli do szpitala.A sama jest w domu z Gabrielem, bo wypowiedzieli niani. Pyta Hildę , czemu do niej nie przyszła. Hilda mówi, ze w dniu porodu była pijana. Nagle słychać płacz Gabriela, Elise idzie, po drodze widzi taki bałagan, że aż jest przerażona. Pomaga Hildzie się pozbierać w sobie, pomaga też posprzątać. Bierze Gabriela ze sobą do domu, a Hildzie każe sprzątać, a obiecuje jej że wieczorem pomoże.
Na drug dzień rozmawiają o Krystianie, Hilda stwierdza, że mu dobrze, że go tak potraktowali, bo ma zacząć myśleć głową, a nie tym co ma spodniach.
Nagle kątem oka widzi, że Lort Anders stoi i patrzy na nią.
Pyta Elise że podobno wyszła za Johana, a Hildy się pyta, jak tam jej kochaś, Christoffer. Obie w szoku, Elise ją ciągnie dalej by z nim nie gadać.
Elise mówi, by Hilda poszukała pracy . Choćby w ochronce. Hilda dostaje pracę.
Peder przeżywa pierwszą miłość, zwierza się Hugo.
Pisze też list do siostry, pełen błędów ortograficznych. Pisze ,że jest „zakohany”
Elise idzie odwiedzić Annę i Torkild, bo Anna ostatnio niedomaga.
Johan mówi, że poprzedniego dnia spotkał Lorta Andersa i jego koleżków, Elise sztywnieje. Mówi, że byli pijani i nieprzyjemni , ale ich przegonił.
Elise opowiada , że ją i Hildę zaczepiali, zapewne chcieli je nastraszyć.Nagle Elise widzi Pannę Johannesem i Jorund, zaprasza jej do siebie na herbatę. Rozmawiają, Elise w pewnym momencie pyta o Samsona, jak mu w małżeństwie? Ona mówi , że Karolina jest rozpieszczona, a sam Samson nie jest szczęśliwy. Panna Johannesem mówi, że jej oddana do adopcji córka miałaby teraz 18 lat.
Elise mówi jej , że majster się przeprowadził, Hilda na drugi dzień wpada i wściekła na nią krzyczy , jak mogła jej powiedzieć, gdzie mieszkamy. Mówi, że przepędzi tę stara klępę, jak znowu przyjdzie.Hugo przedrzeźnia Hildę, ta się wraca i uderza do w ucho, Elise protestuje, a ona, że nie umie wychować dzieci, a powołuje na świat następne….
Elise jedzie na tydzień do Rigstad.
Tymczasem Krystian myje pokład na angielskiej łajbie, ma pseudo „Szczota”. Mówią mu o palaczu, że jest lekko szurnięty i nieobliczalny, że ma go się obawiać.
Dagny w drugim semestrze nie wróciła już do szkoły, ojciec jej zabronił.
Johan oddał pani Evertsen pieniądze, które pożyczył jego ojciec, a ona w swej naiwności mu je pożyczyła.
Przychodzi list od Krystiana z Marsylii, pisze, że jest na morzu.
Pisze o kolegach ze statku i radiotelegrafiście zwanym Dzięciołem.
I o nadciągającej wojnie.
Elise idzie z listem do Anny, w kuchni siedzi obcy mężczyzna,okazuje się ,że to krewny Elise, syn brata jej dziadka, który zmienił nazwisko , by odciąć się od swego cygańskiego pochodzenia. Ona mówi, że jest pisarką, opowiadają o sobie.Torkild mówi, że pora iść, bo trzeba Annę zanieść do łóżka, wszyscy widzą, że z nią nie jest całkiem dobrze.
Elise z dziećmi idzie na wielką wystawę bydła, jest też zrekonstruowana wioska z Kongo i 50 Murzynów, sensacja jak nie wiem…
Idą na wzgórze Aker, jest ich dużo, nawet nadchodzący pan Carlton mówi, że wita nadchodzący pochód Thoresenów Rozmawiają o pozycji kobiet, że zaczynają studiować, że wchodzą w modę kostiumy kąpielowe. Na wystawie jest bydło, sery wszystko szykowne, nagle Elise natyka się na Karoline, która czeka na ojca.
Rozmawiają, że Karoline z mężem , rodzicami oraz Hilda z Majstrem byli na takiej wyspie, ale Hilda nie umiała się przystosować do tych warunków.
Elise mówi, że ona szybko zapomniała, co to bieda, jak niechętnie opiekuje się chorym mężem, zwłaszcza teraz, jak nie ma służby.
Nagle nadeszła Karoline i Elise się przywitała, mąż jej znowu puścił oko, na znak tajemnicy, jaką oboje znają. Pogratulowała potomka nr 2. A Karoline mówi, że ona też niedawno urodziłą, a ELISE, że tamto dziecko zmarło. A Karoline wykrzyknęła, czy oni nie mają nic do roboty tylko non stop wydawać na świat dzieci? Zapadła cisza.
Carsoln chce ratować sytuację, mówi, że po tamtej stornie rzeki miłość jest najważniejsze, a Karoline, ze to nie miłość , ale zwierzęcy popęd.A nagle mówi , ze Signe ją dała pozdrowić. Mówi, że Signe kupiła willę na Eckerbergsgate. Że mają stajnię i rumaki, a nagle prosi, papa, może być mi kupił rumaka, bo Christ… tu przerwała mówi, że jest stworzona do jazdy konnej i że powinna się zapisać do Klubu Myśliwskiego.
Elise domyśliła się że ona mówi o kochasiu Hildy i jednoczesnej kochanku Karoline.
Pan Carlton mówi, że chyba jej się nazwy pochrzaniły, i jak się nazywa ten znajomy i skad go zna? Karolin zatkało. Mówi, że poznała go u Sjura i Signe. Przy okazji wsadziła szpilę Elise, mówił ,że zna Hildę. I Carlton się domyśla, że ona mówi o kochasiu Hildy, mówi Elise że powiadomił Majstra o nim ,
Elise postanawia się zemścić, mówi, że wie o czym mowa, poza tym to uwodziciel kobiet, które się nudzą, a już nie ma nic gorszego, jak kobiety zachodzą z takim bawidamkiem w ciążę, a ich mężowie są okłamywani, ze zostali ojcami…
Karoline zbladła, Elise domyśliła się , że drugie dziecko nie jest Samsona. Pobyt w Rigstad dobiegł końca.
Wojna się zbliża, przychodzi wiadomość, że zginęło ponad 1000 osób na statku.
Peder i Rigstad rozmawiają o wojnie. Mówią, że zastrzelono jakiegoś arcyksięcia w Sarajewie.
Pewnego dnia Peder idzie z Marte, jest gorąco, idą się kąpać, ona każe się odwrócić, przeżywają pierwsze intymne chwile.
Majster choruje, Hilda mu pomaga. Majster pyta o gazety, a Hilda, że ich nie stać, na schodach spotyka sąsiada, prosi o gazeta, kłamiąc, że na swoją wylała kawę.
On jej pożycza.
Tak się zaczyna flirt. Chwali się mu, że ma siostrę pisarkę.
Wraca, pewnego dnia Majster zasypia, ale jej się wydaje ,że zmarł.Leci po sąsiada, ale majster się ocknął.
Krystian na statku przeżywa olbrzymi sztorm, jest tak źle, że bosman każe mu się przywiązać do masztu.
Elise idzie odwiedzić Hildę, a w mieszkaniu zastaje pannę Johannessen, która rozmawia z Majstrem.
Hildy nie ma, poszła podobno po pomoc w rachunkach z ochronki, a de facto flirtować z sąsiadem, Elise chyba musi z nią porozmawiać.
Majster mówi, że Hilda to piękny motyl i że nei da się uwięzić. Majster mówi, że ona ma chorobliwą chęć błyszczenia i adoracji, ze coś mu się wydaje, że znowu pcha się w kłopoty.
Nagle sąsiad przychodzi z Hildą, prosi o autografy w jej książkach. Zapewne Hilda mu poleciła.
Wraca po nocy do domu i nagle dopada ją Lort Anders, chwyta za gardło i dusi, ona błaga o litość, ale pomału żegna się ze światem, na to nadlatuje Johan, który zaniepokojony że żona nie wraca, wyszedł jej naprzeciw. W szarpaninie, ratuje nią, ale nagle osuwa się, w jego piersi tkwi nóż… Elise krzyczy….
 
   Podziel się na:     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
wxv.pl - załóż darmowe forum dyskusyjne całkowicie za darmotanie noclegi blisko morza noclegi Rewa baza noclegowa nad morzem | komunia-zaproszenia.eu | zaproszenia-komunijne-ze-zdjeciem.eu | zaproszenia-slubne-tanie.eu | materace hilding www.angus-materace.com

Design by Forum Komputerowe - SITEMAP - recenzje mang
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,04 sekundy. Zapytań do SQL: 9