| FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Grupy | Rejestracja | Zaloguj |
Informacja systemowa
Z dniem 30 wrze¶nia 2018 roku serwisy wxv.pl/czo.pl/grupy-dyskusyjne.pl kończ± swoj± działalno¶ć ¶wiadczenia usług darmowego hostingu forów.
Więcej informacji: https://ees.pl/viewtopic.php?p=16936#16936


Poprzedni temat «» Następny temat
tom 37_PRZEŚLADOWANI
Autor Wiadomość
Joanna Maria 
Mistrzyni


Wiek: 47
Dołączyła: 09 Sie 2012
Posty: 2702
Skąd: Zawadzkie(opolskie)
Wysłany: 2013-04-12, 18:42   tom 37_PRZEŚLADOWANI


LEKKIE STRESZCZENIE, KTO NIE CZYTAŁ SAGI NIE CZYTAĆ.


Lato 1915.
Kapitan postanawia zaryzykować, wpływa w gęsta mgłę i ratuje statek i pasażerów.
Elise pisze artykuł o Cyganach. Wyśle to do Pani domu, Johan mówi,że to nie jest rozsądne.
Nagle do domu wchodzi Peder z Panem Hugo, przyjechali złożyć kwiaty na grobie Anny. Hugo Ringstad przywozi ciasto i dużo jedzenia.Elise pyta Pedera co miał na myśli, że odprowadził Signe i Sebastiana na pociąg. Peser mówił tak chaotycznie, ze Hugo przerwał mu i sam opowiedział po kolei. Lensman szukał jej cały wieczór. Nie wrócili do Krystianii.Nie pojechała też do rodziców, bo Hugo rozmawiał z jej tatą. Powiedzieli, że nie chcą jej znać, jak Hugo powiedział co zrobiła Elise. Hugo powiedział że Signe obiecała Sebastianowi prezent, i mówiła, że Sjur strasznie płakał po jego ucieczce. Wszyscy są wściekli. Hugo mówi, że kazał swojemu prawnikowi pozbawić jej władzy rodzicielskiej, bo doktor widział blizny, a lensman ją odnajdzie. Hugo pyta co nowego się wydarzyło. Elise mówi, że Hilda i majster się rozwodzą. Peder w szoku. Pyta czemu, Johan ogólnie mówi, że oboje się do tego przyczynili.
Mówią ,że Hilda wynajmuje mieszkanie u wdowy Jacobson, po gorsze stronie rzeki. Nagle patrzą, a to idzie Hilda.Pytają co u niej słychać, ona mówi, że majster zapłacił jej czynsz kilka miesięcy naprzód, dal wiele mebli. Posłał też jedzenie i słodycze. Hilda mówi, że Urlikke tak się na nią spojrzała w czasie pogrzebu Anny, że czuła się jak przestępca. Mówi, że znalazła nowego przyjaciela, ale bez podtekstów. Nie łączy ich miłość ani pożądanie. Zna mnóstwo ballad na gitarę, jest miły. Dzięki niemu patrzy inaczej na życie. Peder się rozpromienił aż wyściskał siostrę, a ona mówiła, że jej chyba połamał żebra. Stary Hugo pyta o Krystiana, ale nikt nie ma wieści.Potem pytają Pedera co słychać u Marte i jej matki. On cały rozpromieniony opowiada.Nagle wchodzi mały Hugo, wita dziadka. Mówi, że w sklepie wdowy Braaten , gdzie teraz pomaga jakaś pani dała mu cukierki, a była „stara” jak Elise. Wszyscy się domyślają,że to była Helene. Na drugi dzień idą na cmentarz, rozmawiają na temat PEDERA. Elise mówi,że Emanuel chciał go kiedyś odesłać do zakładu dla upośledzonych. Stary Hugo się obrusza jak można tak myśleć. Potem mówią, co by robił Emanuel , gdyby żył, mówi jej że ją kochał .Ale nie chciał tu żyć na stałe, tęsknił za wsią. W ogrodzie jej domu była pani Jonsen i zaprasza Elise na kawę. Rozmowa jest o cudotwórcach i kaznodziejach, dochodzi do lekkiej kłótni między starym Hugo a panią Jonsen. Potem wszyscy idą na cmentarz, na grobie Anny polne kwiaty, wiadomo, był Torkild.Potem idą odwiedzić Hildę. Siedzą przy kawie, a nagle słychać jakiś pijaków, a to wdowa z parteru przegania pijusów.Pytają się Hildy, czy się nie boi, a ona że zawoła sąsiada stolarza, jak go tylko zobaczą, uciekną. Nagle nadchodzi stolarz Anders, Hilda go przedstawia go, wielki jak Herkules.Patrząc na Hugo Ringstada pyta czy to maż Hildy? Hugo mówi, że jest byłym teściem Elise. Anders mówi, czy słyszeli o zatopionym statku Lusitania. Wszyscy pomyśleli właśnie o Krystianie…Hugo Rigstad pyta czy mąż pozwala się jej widywać z synem, ona ,że na razie tak, ale nie wiadomo, bo bogaci ludzie mają władzę.Krystian prosi właściciela pensjonatu, o nocleg, przyśle pieniądze jak tylko dotrze do domu. Warunkowo daje mu nocleg.Artykuł Elise o Cyganach ukazuje się w gazecie, rozpętuje się burza medialna.
Elise idzie do wuja, który odciął się od cygańskich korzeni z nim porozmawiać. Ale rozmowa źle przebiega, w końcu w ciągu jednego dnia Elise zyskuje i traci krewniaka.Hilda stroi się na spotkanie z Ole Gabrielem, chce pokazać ile majster stracił.Dzwoni do drzwi otwiera Panna Johannessen. Mówi, że czeka na nią z papierami i adwokatem. Potem pyta o syna, ona mówi, że Jorund pomaga mu w lekcjach.Dziewczyna pastwi się nad Gabrielem, straszy go, dzieciak chlipie nad lekcjami.Weszła i przytuliła, a smoczyca go karci że ma wrócić do lekcji. Hilda dała się w nią , że syn nie może się przywitać z własną matką??????Dlaczego wy tu mieszkacie? Jutro da sprawę swojemu adwokatowi.Tak, Hilda kłamie, że Wang Olafsen zgodził sią ją reprezentować.Ponadto jakim prawem karci jej syna a on płacze nad lekcjami?
Nagle Ole Gabriel aż pobielał ze złości.Na co sobie pozwala. A Hilda mówi, że ona wniesie sprawę o rozwód, i zażąda opieki nad dzieckiem, uda się do wszystkich gazet na mieście, i powie o tym jak się majster zachował.A za chwilę pójdzie do sąsiadki Stenersen i zapyta ile razy ona tu nocowała.Perspektywa skandalu podziałałą. Majster zmienił ton, mówi, że jej wynajmie gdzie indziej mieszkanie, będzie mogła odwiedzać syna. Mówi, że Wang Olafsen jest dobrym adwokatem,. Ale nie uda mu się wywalczyć prawa do opieki dla niej, bo ona jest niewykształcona i nie zarabia dużo.Smoczyca się wtrąca, że wiele lekkomyślnych kobiet uwodzi bogatych a potem przychodzą z bękartami. Hilda się wkurzyła, powiedziała ,że ona póki co jest jego żoną, Gabriel prawowitym synem a nie bękartem.Gabriel , który w czasie kłótni schował się pod kanapę, został wyciągnięty przez matkę. Powiedziła mu ,że pewnego dnia będzie z nią mieszkał, a ta stara jędza nie będzie im przeszkadzać. Potem majster kazał jej wziąć podpisać dokumenty rozwodowe. Hilda powiedziała że przeczyta je w domu w spokoju, bo w tym domu nie można się skoncentrować. Smoczyca ma chęć zemsty, mówi, że po wyjściu Hilda wdzięczyła się do sąsiada.Nie chciała mieć w domu siedmiolatka, a Ole chce, a ona nie chce by Hilda przychodziła widywać się z synem. Chce obydwoje się pozbyć.
Krystian idzie do telefonu, ale ani adwokata ani pana Carlsena nie ma w domu.Niesie dalej Evelyn na barana, jest głodny i spragniony. Trafia do gospodarstwa, dają mu tam spać i pracować, wpada w oko gospodyni. Są tam też dwa \inni , którzy mu dokuczają, że zadziera nosa.,w nocy podkładają mu ogień do pokoju, o mało co nie spalając domu i Krystiana z córką. Za to zostają wygonieni, przysięgają zemstę.
Johan skończył popiersie Elviry. Nagkle nadszedł Torkild. Mówi, że Helene jest ciężko chora i leży w łóżku. Nadchodzą rodzice Svanhild, mówią ,że Krystian jest w Ameryce bo się ożenił i ma dziecko, a Elise i Johan opiekują się jego synem. Johan mówi, że niedługo przyjedzie Krystian, wojna go zatrzymała. Mówi, że on wiele wycierpiał i śmierć Svanhild i że został sam z dzieckiem. A oni ,że to ich jedyny wnuk.
A Johan się wkurzył, powiedział, że sami powiedzieli, że nie znają Krystiana, a Svanhild umarła w państwa domu i została pochowana.
Mówią ,że to diabeł ją skusił zadawać się z Krystianem. A Johan, że bóg jej wybaczył, bo nie jest mściwy.
A oni do niego, kto drugi raz się żeni, to cudzołożnik, grzesznik, starszą Johana adwokatem, bo Krystian porzucił chłopca, a oni będą o niego walczyć.
Elise drży, czy oni byli po Hafdana? Johan kłamie,że przyszli przeprosić. Elise jedzie ze wszystkimi na wakacje do Ringstad. Gudrun od Eberta już marudzi na dzień dobry, mówiąc, że Ringstad to nie jest duże gospodarstwo.Pedr mówi, że zanim pójdzie do wojska , chcą się z Marte zręczyć.A Gudrun, „a ja myślałam, że to rodzice zapewniają młodym obrączki” . Elise aż się trzęsie ze złości. Hilda mówi starej służącej, że Gudrun to rozpieszczona smarkula. A Evert zamierza studiowac medycynę, a adwokat będzie mu fundował. Hugo mówi, że się dowiedział,że Signe dalej nie ma, dom w którym mieszkała, wystawiono na sprzedaż, a Signe dalej nie wie o tym. Stary Hugo rozmawia z Elise, mówi, że Sebastian może tu mieszkać ile chce, ale nigdy nie będzie dziedzicem. A Signe blefowała, że ma jakiś papier od Emanuela.
Gudrun opowiadała o lekcjach pływania, naśmiewając się z instruktora, wszyscy mają dość jej. A Dagny opowiada anegdoty, atmosfera się rozluźnia.
Signe jest wykończona, Dzwowniła do Sjura, ale nie odpowiadał. Wreszcie dotarła do domu.Napisała mu wczesniej list, ale on jej nie odpowiedział.
Sjur nie miał grosza przy duszy.Ona sprzedała mieszkanie po matce, by kupić dom, a ponadto zaciągnąć pożyczkę.Po .ślubie żyli tylko z pieniędzy ,które wyciągnęła od ojca. Ale ojciec powiedział, że nie da więcej, niech Sjur idzie do pracy.
Żyła, długo w tanim pensjonacie.
Sjur wmówił jej, że ma przyjaciela adwokata i na pewno wywalczą ,żeby Sebastian był dziedzicem, potem się zorientowała, że ją okłamał. Weszła do domu, postawiła walizkę. Powiedziała Sebastianowi, że ma się położyć we własnym pokoju.
Cały dom odnowiony. Nowe meble. Skąd Sjur miał kasę?
Sebastian pyta gdzie obiecany prezent, a ona że przez Elise musieli się ukrywać i nie miała czasu kupić.
A w pokoju Sebastiana położył się na podłodze, bo powiedział, że to nie jego łóżko.
Poszla do kuchni, nawet składzik z jedzeniem był inny..Nagle ktoś wchodzi drzwiami frontowymi, pyta kim ona jest i co tu robi?
Mówi że Signe Bergeseth?
Kobieta mówi ,że to poprzednia właścicielka domu.Signe blednie, mówi, że leżała w szpitalu i widocznie mąż nie umaił się z nią skontaktować. Signe przeprasza, wychodzi, z synem, a nawet nie wie, gdzie jej mąż Sjur. Jest wściekła.Idzie do jego kolego Karlsena. Na dodatek ona jest chyba w ciąży, bo ostatnia noc, zanim uciekła, była bardzo namiętna, a mąż był czuły.
Mówi, że weszła do domu, a on został sprzedany. Przyjaciel się śmieje, czy nie dostrzegła nowych mebli i tapet? Ona na niego fukła. Jest wściekła, bo dom kupiono za jej pieniądze, a teraz on go sprzedał i znikł.
Kolega upił ją, z potem wykorzystał seksualnie, za jej zgodą zszokowany Sebastian wszystko widział. Ona poszła do pocieszać, a on mówił, że Peder tak mówił, że dorośli tak robią po …ślubie.Rano obudziła się wcześnie i wymknęła się z synem.Najpierw chciała się zemścić na Elise, bo to wszystko przez nią. Powiedziała Sebastianowi, ze pojadą do dziadków, ale najpierw wstąpią do Elise. Daje synowi kilka ciastek z torebki, a on nie chce, w nerwach mówi że Sjur sprzedał ich dom, porzucił ich i ma nową kobietę. Że weźmie adwokata i odzyska każdą koronę!!! Planowała zostawić Sebastiana u Elise.Podjechała tramwajem do Sagene. Dochodzi do domu Elise, a tam gwar dzieci, Signe się dziwi jak tak można żyć, jak Emanuel mógł tu żyć?
Elise zaniemówiła, kiedy zobaczyła Signe. Mówi,że przyszła się z nią ROZLICZYĆ…Elise w szoku, bo mówi, że chyba na odwrót.
Mówi, że przestraszyła Sjura, który uciekł, jak zobaczył kochanka Elise Wang Olafsena…On sprzedał JEJ dom, a ona została bez pieniędzy i na ulicy z Sebastianem i on teraz jest głody przez Elise.
To jej wina, że jej rodzina się rozpadła.
Elise słuchała ze zdumieniem. A tamta krzyczała dalej, że co jej zawiniło dziecko, że wezwała adwokata i policję. Udaje dobrą, a jest zła. Mówi, że nie wie, co w niej widział Emanuel, bo jest taka łatwa jak jej siostra.” A teraz masz się zająć za karę Sebastianem”. A jeśli mi nie naprawisz krzywdy, zamienię życie w piekło- dodaje.
Sebastian stał w milczeniu, Elise podeszła, powiedziała,że ma nie brać słów mamy do serca, bo tak wcale nie myśli, jest chora i nie wie co mówi. Mówi, że zadzwoni do Dziadka Hugo, bo się on bardzo o niego martwi.
Sebastian mówi, że dziadek go nie szukał, bo go już nie kocha.
Elise mówi,że dziadek poruszył niebo i ziemię, że lensman i ludzie szukali w mieście i na szlakach kolejowych, telefonował i pisał do mamy, ale nie dostał odpowiedzi.
Pyta go, gdzie był, a on że w pensjonacie. Pyta co powiedział Sjur, jak wrócili do domu, a Sebastian spuścił głowę.
Pyta gdzie spali, ale on milczy, mówi, że może się położyć spać. Elise mówi,że idzie zatelefonować do dziadka, ale ma się nie bać, bo wrócił Johan, i go popilnuje.
Pyta czy to prawda, że tu była Signe. Elise mówi,że tak że zostawiła Sebastiana i „się policzyć”.
Nakrzyczała na nią, powiedziała,że przez nią Sjur sprzedał dom i zniknął.
Johan się dziwi, że sprzedał dom, bo obawiał się procesu? Bzdura. Powiedziała mężowi,że ona odgrażała się że zamieni jej życie w piekło.
Elise poszła do Wang Olafsena i zatelefonowała do Hugo.
Powiedziała co się stało, ale po drugiej stornie słuchawki zapadła cisza. Pan Rigstad był wstrząśnięty….Mówi, że przyjedzie po niego, ale Elise mówi,żeby kilka dni u niej został by ochłonął. Hugo pyta czy był bity, ale Elise mówi, że nie widziała, ale jest blady i niedożywiony.
Prosi Elise o pomoc w odebraniu matce Sebastiana, ma wypytać Sebastiana , a najlepiej by to było przy lekarzu.. Dziadek postanawia przyjechać zobczyć się z Sebastianem, obojętnie czy z nim wróci czy nie.
Sebastian miał koszmary, krzyczał, że powie o wszystkim Sjurowi, cały mokry od potu, miał koszmary. Dagny się śmieje, mówi,że Signe nazwała ELISE diablicą, ona ją ostrzegła jak komukolwiek powie, koniec z przychodzeniem i zarobkiem.
Johan idzie po poradę do adwokata, ten każe wyciągnąć z Sebastiana jakieś zeznania, bo same blizny mogą nie wystarczyć, bo Signe może się wywinąć.
Nagle z góry słyszą płacz Sebastiana, Johan przytulił go przez sen. Mówi,że przyszedł zobaczyć jak się czuje.A Sebastian wystraszył się, Johan pyta kogo się boi czy Sjura?? A on że kogoś innego, ale jak się Sjur dowie, to zabije matkę.
Nagle Johan zajarzył, co Sebastian mu chce powiedzieć. Jest wściekły.
Mówi, że może z nim zejść, ale najpierw się przebierze. Wziął odświętną koszulę Hugo, ciałko dziecka było tak wychudzone, że Johan się wzdrygnął.
Mówią mu, że Elise zadzwoniła do dziadka, a dziadek i Peder na niego czekają.
Mówią mu, że mama nie odważy się jechać do dziadka. Johan powiedział,że mama nie wróci teraz, powiedziała ,że jedzie do swoich rodziców.
Elise daje mu chlebek, a potme mówi, że Peder płakał za nim.Dziadek się ucieszył, a służąca Olaug piecze bułeczki.
Elise pyta że nei rozumieją , co miała na myśli mama mówiąc, że dom został sprzedany?
A czy Sjur wie, gdzie są? A Sebastian mówi, że jak on się dowie że mama i…i zacisnął usta. Elise pytająco patrzy na Johana,ale on jej nie powiedział, że Sebastian był świadkiem seksu Signe z obcym mężczyzną- Karstenem.
Wchodzi Hugo, cieszy się że jest Sebastian, ale zaraz zasmuci, słysząc że wyjeżdża. Ale Sebastian tłumaczy się ze dziadek i Peder czekają.

Signe dociera do domu rodziców. Woła rodziców, poszła zrobić sobie jedzenie. Nagle wchodza rodzice. Bez słów patrzą na nią.
Ona pyskuje na nich co się gapią? Pyta ojca co z matką? A ojciec, że to nie z nimi jest nie tak,ale z nią, sami nie rozumieją , dlaczego ona taka się stała, gdzie popełnili błąd, że się za nią wstydzą. I skąd zło w niej. Dostali list od prawnika, że mieszkanie, które jej matka zostawiłą na wypadek, jakby została wdową , zostało sprzedane, zatem na drodze nieporozumenia dostała za dużo pieniędzy, a prawnik nie umiał się z nią skontaktować.
Ona pyskuje, że to było jej mieszkanie.
Potem mówią, że Pan Hugo Ringstad mówił,że źle traktuje swoje dzieci, że Sebastian ma blizny na plecach. Ona oczywiście zaprzecza.
Mówi, że przychodzi zrozpaczona i załamana,bo Sjur sprzedał jej dom, a oni grymaszą, i zamierza tu zostać. I dała im listę rzeczy, które potem zamierza zabrać z domu.
Że są starzy i nieporadni.
Ojciec mówi,że ma się wynosić, a ona kpi,żę się go nie boi, wyzywa ich.
Nagle do kuchni wchodzi 3 mężczyzn.Oni lapnęli ją i powiedzieli,że na zewnątrz czeka wóz policyjny.
Ona się rzuca, lensman mówi, że tu to on daje rozkazy, a ona ukradła pozytywkę z diamentami u nowych właścicieli jej domu., i znajduje ją w jej kieszeni.
Ona odgrywa przedstawienie, że mąż je kupił. Rodzice patrzą w milczeniu, potem ojciec mówi do matki, ze ona w końcu musi zapłacić za to co robi….
Peder drepta, czeka na Hugo i Sebastiana, stoją na stacji z Marte. Peder klepie gdzie ma ciuchy, a Hugo, że kupią nowe.
Hilda umówiła się z Andersem na obejrzenie jednego z odnowionych przez niego domów. Zaprasza go na kaszę na mleku. Dziękuje mu za pomoc w mieszkaniu.
Idą obejrzeć ten dom, a ona rozmyśla, on mówi, że może dostać wezwanie do wojska, Hilda mówi,że to by było trudne dla niej, bo jest dla niej przyjacielem, chyba jedynym..W drodze Hilda uświadamia sobie jaka była małostkowa i snobistyczna, jaka głupia i musi nad tym popracować.

Krystian idzie ciężko do domu. Po pracy jest zmęczony, gospodyni oferuje mu zacerowac spodnie, którymi gasił pożar, jaki zapruszyli jego „koledzy”. Gospodarz zastaje go bez spodni, wygania, że niby uwodzi żonę.

Zrozpaczony Krystian bierze córeczkę na ręce i rusza w świat, idzie drogą, a nagle zatrzymuje się wóz , krzyczy ,hej Cyganie, zatrzymaj się !
 
   Podziel się na:     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
wxv.pl - załóż darmowe forum dyskusyjne całkowicie za darmozaproszenia-slubne-za-1-zl.eu | jak-zrobic-zaproszenie-na-komunie.eu | zaproszenia-na-komunie-dla-chlopca.eu | busy Koln | dogecoin.com.pl

Design by Forum Komputerowe - SITEMAP - recenzje mang
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,06 sekundy. Zapytań do SQL: 10